Ako dosiahnete domácnosť bez obalov?

V súčasnosti je doslova povinnosťou každého človeka, aby sa staral o svoje prostredie. Sme pohltení odpadom, z ktorého sa už pomaly, ale isto nevieme vyhrabať. Dusíme sa v nami vytvorených produktoch, všade okolo nás poletujú tašky, papiere od čokolád a keksíkov a vo vode plávajú plastové fľaše. Verím, že väčšinu nás to skutočne trápi, ak nie všetkých. Možno sa vám môže na prvý pohľad zdať, že vás sa to netýka, ale opak je pravdou. Dotýka sa to nás všetkých – mladej, ale aj starej generácie. Akú planétu zanecháme našim potomkom? Pýtam sa, pretože sme v dobe, kedy je táto otázka naozaj na mieste.plastové fľaše a obaly.jpg
Avšak, ešte nemusíme vešať hlavu! Ešte máme šancu niečo zmeniť a posunúť sa k lepšiemu. A ako na to? Myslím si, že každý musí začať od seba – od svojej mysle, prostredia, domácnosti. Aj vy totiž dokážete existovať bez obalov! Neviete ako? My vám poradíme!
Najprv by som veľmi rada spomenula nakupovanie, pretože obchod je miesto, kam zablúdime takmer denne, či už nakupujeme potraviny alebo oblečenie. Čo sa týka potravín, dokážete odpady eliminovať tým, že zájdete do rôznych bezobalových obchodov. Stačí, ak si so sebou donesiete vlastné sklenené nádoby a s nákupom nebudete mať problém. Igelitové tašky môžete vymeniť za pletené a sieťkované a tým znížite pomerne dosť veľké množstvo odpadu!
Nenakupujte bezhlavo! Poriadne si premyslite, či potrebujete každú jednu zlacnenú blúzku, nohavice či tričko. Nemusíte mať predsa všetko. Kupujte menej oblečenia, ale priplaťte si za kvalitu, ktorá vám vydrží zopár rokov a nie iba pár mesiacov.ženy s nákupnými taškami.jpg
Vyskúšajte si varenie v domácnosti. Čo myslíte, koľko odpadu spotrebujete, ak si budete neustále objednávať nejaké jedlo z reštaurácií? Je ho nepredstaviteľné množstvo. Vyskúšajte si preto variť doma a jedlo si do práce prineste v obedároch a miskách, ktoré môžete využívať zopár rokov.
No a v neposlednom rade eliminujte používanie jednorázových pohárikov, tanierikov, príborov, zbavte sa (a nekupujte!) plastové fľaše s vodou a vyskúšajte život našich starých mám – vyrobte si vlastné čistiace prostriedky alebo kozmetické prípravky. A napokon aj vy zistíte, že život bez obalov a zbytočného odpadu je rozhodne krajší!

You May Also Like

More From Author