Aj vo vesmíre sa dá zablúdiť

Aj master sa niekedy sekne. Takto nejako by sa dalo opísať to čo sa nedávne stalo s vesmírnou kapsulou Starliner. Niežeby sa nejako vážne poškodila alebo tak. Jednoducho zablúdila. A nie tento krát za to nemôžu Google mapy. Ona totiž zablúdila vo vesmíre a musí sa tak vrátiť namiesto plánovaného spojenia s Medzinárodnou vesmírnou stanicou ISS. Jediné šťastie je v tomto prípade že sa jedná o nepilotovanú skúšku, a preto aj keby došlo k tomu najhoršiemu, stále je to iba kus plechu a to by bolo celé. Nikomu by sa nič nestalo. Ale na druhej strane aj to sa stáva. Vesmír je ešte stále miesto kde si ale zvykáme a tak je to lepšie ako nič. Veď sotva asi rátali s tým že zablúdia vo vesmíre.Raketoplán pri štarte.jpg
 
Kozmická loď Starliner spoločnosti Boeing odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoju prvú vesmírnu misiu. V oficiálnom vyjadrení od riaditeľ NASA Jima Bridenstina stojí že počas letu k ISS bolo spotrebované príliš veľa paliva a tak sa radšej rozhodli vykonať niekoľko testovacích manévrov a nariadili tak lodi vrátiť s na Zem. Pravdepodobnou príčinou celej tejto maškarády ale najskôr bolo to že ani po pol hodine sa loď nedokázala dostať do požadovanej trajektórie a preto k tomu celému nakoniec došlo.  Istotne sa pýtate ako k tomu celému vlastne mohlo dôjsť, je to celkom jednoduché.
 NASA Earth.jpg
 
Po štarte, po tom čo sa Starliner oddelil od nosnej rakety Atlas V, mali prevziať nad letom kontrolu autonómne systémy. Tie síce pracovali ako sa predpokladalo. No na základe zlých časových údajov nedošlo k umiestneniu lodi na správnu trajektóriu. NASA si tento stav síce stihla uvedomiť, ale už bolo neskoro a tak to dopadlo ako to dopadlo. Tu treba spomenúť že keby boli na palube piloti, k problému by nemuselo dôjsť a celé by to mohlo skončiť iba ako poznámka čo treba do budúcna vyladiť. Najsmutnejšie na tom ale je že Ježiško vďaka tejto chybe tento rok na ISS nedoletel.

You May Also Like

More From Author