Vlastnenie vecí je zaťažujúce

Každý z nás má okolo seba hromadu vecí. Málokto z nás sa však zamyslí nad tým, či tie veci naozaj k svojmu spokojnému a šťastnému životu potrebuje. Či ho naozaj robia šťastným a či mu nerobia skôr vrásky na tvári, keď pomaly nemá kam ani uložiť. Plné skrine, poličky, zásuvky, šuflíky, skrinky, komody, koše a všetky možné úložné priestory, ktoré každú chvíľu hľadáme, pretože už nemáme kam uložiť svoje drahocenné veci.

doklady

Skúsili ste na to ísť niekedy inou cestou?
Čo tak uvoľniť nejakú poličku a vytriediť svoje veci?
Naozaj budete ešte potrebovať tú deravú ponožku, ktorú opatruje, že ju raz zašijete? Stane sa to vôbec niekedy?
A čo tie knihy, ktoré máte na poličke a čakajú na vaše prečítanie? Čo tie knihy, ktoré vás nebavili, ale povedali ste si, že ich raz musíte dočítať, pretože ste si ich už v návale nakupovania kúpili?

Nie je to pre vás príliš zaťažujúce myslieť na všetky tie veci, ktoré neustále čakajú na vás, kým s nimi spravíte poriadok alebo ich konečne využijete?
Kedy naposledy ste použili ten nový hriankovač, ktorý ste kúpili s neodolateľnou túžbou na hrianky? Nemohli ste radšej zájsť k babke alebo k susedom a spraviť si hriankový večierok? Alebo čo keby ste si nabudúce radšej opiekli hrianku na ohni pri opekaní? Nie je náhodou taká hrianka ešte aj chutnejšia?
Pri všetkých týchto otázkach sa zamýšľate isto nad tým, že mám pravdu. Nekonečnú pravdu, ktorú bohužiaľ ani mať nechcem, ale je to tak. Naše veci namiesto toho, aby nám slúžili nám neustále pripomínajú naše povinnosti a to vždy keď sa na ne len pozrieme.

prase

Pozrieme sa na poličku a vidíme, že by sa zišlo utrieť na nej prach.
Pozrieme sa do skrine a vidíme, že oblečenie už vôbec nie je upratané do rovných komínkov, ale povaľuje sa po celej skrini a dokonca aj izbe ako sa mu zachce.

Keď sa pozrieme na podlahu vidíme z rôznych uhlov veľa a veľa šmúh, ktoré čakajú len na naše umytie a vyleštenie.
Takýto život si prajeme? My máme slúžiť našim veciam? Nemalo by to byť práve naopak? My by sme mali naše veci využívať a používať vlastnými rukami a vlastným rozumom. No možno za to môže ten neuveriteľne veľký počet vecí, ktoré dnes vlastníme. Veď sa pozrite okolo seba. Naozaj potrebujete všetky tie veci? Naozaj vás robia šťastnými? Nie sú tam len zbytočne pohodené? Na tieto otázky si už odpovedajte samy… Ja som toho už dnes povedala DOSŤ.

You May Also Like

More From Author