Tipy, ako sa ochrániť na internete

V dnešnej dobe je takmer každý na internete. Ale len málo ľudí sa zaujíma o to, ako sa na ňom ochrániť.

Na internete veľmi ľahko môžeme podľahnúť pocitu bezpečia. Ale nie vždy to je tak ako sa nám zdá. Prinášam Vám pár rád ako sa ochrániť na internete.

stromek

· Aktualizujte– Nastavte si automatickú aktualizáciu operačného systému, antivírusového programu a ovládačov.
· Starajte sa o heslá– Dobré heslo má mať aspoň osem znakov, veľké aj malé písmena, číslice a aj iné znaky ako napr.:@!? a podobne. Heslá si aspoň raz za tri mesiace meňte a nepoužívajte to isté heslo na viacero užívateľských kont.
· Pozor na verejné Wi-Fi– Na verejných sieťach sa Vám veľmi ľahko do PC alebo mobilu vkradne hacker. Nepripájajte sa vždy a všade.
· Nezabudnite sa odhlasovať– Ak sa prihlasujete na zariadení niekoho iného alebo na svoj PC či mobil púšťate aj iné osoby, vždy sa odhláste. Zabránite tým aspoň pár trápnym príspevkom na FB.
· Nesťahujte len preto, že je to zadarmo– Veľa krát sa totižto s hrami a programami, ktoré sú zadarmo stiahnu aj vírusy.

zabezpečen

· Nastav si súkromie– Na sociálnych sieťach si nastav súkromie podľa tvojich predstáv. Neodporúčam mať profily s fotkou a pod. verejné.
· Dva krát premýšľaj a raz zdieľaj– Vždy si veľmi dobre rozmysli čo chceš zdieľať na sociálnych sieťach. Uvedom si aký to bude mať dopad a kto to všetko môže vidieť a zneužiť.
· Nezverejňuj priveľa detailov– Na sociálnych sieťach nikdy o sebe veľa neprezdraď.
· Pozor na podozrivé linky– Určite už aj tebe raz prišla na FB alebo inej sociálnej sieti správa, ktorá mala v sebe link a ten, od koho ti prišla by ti také niečo normálne neposlal. Nikdy na tie linky neklikaj, vo väčšine prípadov je to vírus.
· Skontroluj doménu– Bezpečná adresa internetovej stránky má na začiatku HTTPS. Nie len http, ale aj to S tam musí byť. Práve to S značí, že stránka je bezpečná (s-safe).

bezpečnostní informace

A ešte posledný tip na záver – nikdy nezdieľajte fotky alebo informácie z vašich občianskych, vodičských a iných preukazov.

Dávajte si na internete pozor. Nikdy neviete, čo môžete odkliknúť.

More From Author