Rakúšania by slovenskému zamestnancovi doprajali prídavok na deti, ale Slovensko je proti

V neďalekom Rakúsku pracujú Slováci, zárobok v tejto vzdialenosťou blízkej zemi si zaľúbili. Vlastne to nie je žiadnou novinkou, Rakúsko je v očiach Slovákov krajina poskytujúca sympatický plat a to aj za prácu, za ktorú by ste u nás dostali takmer životné minimum.

rodina

Ďalšia vec, do Rakúska odchádzajú aj za pestrejším výberom pracovných odborov, pričom takmer za každú pracovnú pozíciu dostanú slušný plat, nemusia robiť operátorov výroby v závodoch ako u nás. Vlastne ten príjem tam majú vyšší a to relatívne za menej práce, ale čaká ich aj o niečo sympatickejšie povolanie, respektíve vykonávaná práca. Je tam výber zamestnať sa vo viacerých službách. Napríklad ženy zo Slovenska tam odcházajú pracovať ako opatrovateľky, chlapi ako kuchári či inštalatéri. No vraví sa, že na pekný plat si tam prídu aj umývači riadu alebo smetiari.

zloděj

Takže áno, v Rakúsku nájdete zamestnancov slovenskej národnosti. Vymenená rakúska vláda však obyvateľom Rakúska sľubuje, že zníži prídavky na deti zamestnancom, ktorí nie sú rakúskej národnosti, teda aj Slovákom. Ale aj napriek tomu vravíme o tolerantnej a relatívne štedrej čiastke. Cudzinec, v tomto prípade i Slovák pracujúci v Rakúsku, ktorý má však deti v cudzom štáte, teda v tomto prípade na Slovensku, by tak mal dostať príplatok na deti cca 100 Euro. Na to, že deti vychováva v cudzej krajine, je to ešte stále tolerantá čiastka.

 Chyba je však niekde inde.
•         Rakúska vláda vypočítala, že napríklad prídavok pre Slováka, ktorý sa týka jeho detí vychovávaných na Slovensku/teda pre Rakúsko v cudzej zemi/, by mal činiť minimálne okolo spomenutých 100 Euro. Chyba však nastáva vo chvíli, kedy sa tento prídavok dostáva na Slovensko. Slovenské agentúry a inštitúcie totiž zastávajú stanovisko, že Slovákovi stačí na deti v tomto prídade prídavok len 23 Euro. Naša rodná zem našim deťom teda „dopraje“ v konečnom dôsledku takúto čiastku. Po zdanení a odrátání v našom štáte, tak Slovák zarábajúci v Rakúsku nakoniec dostane prídavok na deti okolo 20 Euro.  To je akurát na desiatu, prinajlepšom na jeden školský týždeň a to iba pre jedno dieťa.

Ak ukážete týmto agentúram a inštitúciám na Slovensku peniaze, každý si chce ukrojiť svoj mastný kus. Zo 100 Euro je zrazu 20 a že sa jedná o prídavky na deti, to je podľa takejto logiky asi vedľajšie. 

More From Author