Šťastný človek je úspešný, úspešný človek je šťastný

V minulosti, hoci to bola podstatne horšia doba, ľudia boli šťastnejší. Dokonca boli omnoho chudobnejší a nemali také možnosti ako máme my dnes. Každá doba má svoje výhody a nevýhody, je len na nás, ako sa k tomu postavíme. Vždy sa nájde niečo, čo nás trápi. Dokážeme si vytvoriť dôvody, pre ktoré sa zaškatuľkujeme a odmietame pomoc. Je toto riešenie však správne?

žena

Neopätovaná láska, zlé známky v škole – už to nás v detstve a neskôr v puberte viedlo k smútku. Nechceli sme sa podeliť o naše trápenia. Neskôr sme však z toho vyrástli. Horšie je, že dnes do stresu upadá takmer každý druhý dospelý človek. Potreba peňazí nás núti stráviť v práci toľko času, ktoré naša psychická ani fyzická časť tela akceptovať nechce.

Existuje na neutíchajúci stres liek? Dá sa ho zbaviť, alebo aspoň potlačiť?

Na začiatok je dôležité uviesť, kde sa všetok tento stres odohráva. Deje sa to v našej hlave. Môže za to naša psychika. Keďže mozog riadi naše telo, všetko to vzniká tam. To, že nás pred skúškou bolí brucho je len dôsledok toho, že v našej hlave sa odohráva panika a strach. Takže áno ako sa hovorí – je to všetko o psychike.

pár

So strachom sa bojovať dá, ale nie je to vždy úplne úspešný boj. Človek sa prirodzene bojí niečoho, čo ešte nezažil, alebo o čom počul, že je to zlé. Dá sa to však zmierniť. Položiť si otázku: Oplatí sa vôbec pre toto stresovať? Niekedy ide o veci, na ktoré za pár dní zabudneme. Vážne je to také dôležité, aby sme sa preto nadmerne potili a strácali pod nohami pevnú zem? Odpovedať si musíte vy sami.
Pokiaľ ide o dlhodobý stres, prikladám niekoľko dôležitých bodov:

·         Vďačnosť – to je ten najdôležitejší zo všetkých. Buďte vďační! Za každú maličkosť, ktorá vás cez deň poteší v duchu poďakujte. Nefrflite a nesťažujte sa, aké je všetko zlé, ale snažte sa zo všetkého vyťažiť čo najviac.
 
·         Usmievajte sa – potešíte tak iných, ale aj seba. Večne zamračený výraz veľmi neupúta, zatiaľ čo široký úsmev na tvári je viac než vítaný!
 
·         Robte radosť iným – či už nezištná pomoc bezdomovcovi, ktorému darujete niečo na zahryznutie, alebo darček, ktorým prekvapíte priateľa/-ku, stojí to zato, vážne!
 
·         Nezabúdajte ani na seba – prečo neurobiť radosť aj sebe? Kúpte si tie topánky, na ktoré pozeráte už mesiac a vezmite si ich von pri prvej príležitosti.
 
·         Venujte čas – rodine, priateľom. Uzatvárať sa do seba je tá najhoršia vec. Nemali by ste len sedieť doma a čakať. Strávte nedeľňajší obed s rodičmi, alebo vybehnite do mesta s kamarátmi.
 
·         Pohyb – okrem toho, že uvoľňuje z tela stres, spevní vaše telo a vyčistí myseľ.
 
·         Sloboda – rozhodujte sa tak, ako chcete vy. Je fajn poprosiť o radu kamarátku, ale konečné rozhodnutie musíte urobiť vy. Nepodriaďujte sa nikomu, buďte stále sám/sama sebou!
 

More From Author