Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Corporation, Bill Gates, prostredníctvom svojej nadácie finančne podporuje vznik naozaj netradičného vynálezu. Ide o prístroj, ktorý dokáže vyrobiť pitnú vodu. A to celkom netradičným spôsobom, zo splaškov a výkalov.

gates

Myšlienka vznikla niekoľko rokov dozadu.Prostredníctvom Nadácie Billa a Melindy Gatesových bola vyhlásená súťaž o vynájdenie moderného a netradičného záchoda.
Prečo práve záchod?Bill Gates uviedol, že ho k tomu inšpirovala zlá situácia v Indii.
Stovky miliónov ľudí tu nevlastní toaletu. Ak už sa aj nejaká nájde, ide skôr o záchod na štýl latríny, teda suchého záchoda. Všetok odpad potom putuje do pôdy a tým do podzemných vôd. Znečistené sú teda studne a iné zdroje pitnej vody.

Omni Processorje názov víťazného prístroja. Jeho autorom sa stal Američan Peter Janicki. Splaškovú vodu dokáže prečistiť a tým sa stane pitnou. Vedľajšou funkciou je, výroba elektrickej energie.
Splašková voda a výkaly najprv prejdú procesom sušenia. Stane sa z nich úplne pevný materiál. Nasleduje spaľovanie. Pri ňom sa používa teplota cez tisíc stupňov celzia. Vďaka takto vysokej teplote, z výkalov nevychádza žiaden zápach. Vedľajším produktom spaľovania, je teplo. To ohrieva vzniknutú paru. Para slúži na chod prístroja, ale aj na výrobu samotnej pitnej vody. Po tom ako sa ochladí a prejde čističkou, je pripravená na požívanie.

neskutečnost

Názory odborníkov sa od seba líšia. Niektorí tvrdia, že takýmto spôsobom môžeme naozaj získať čistá a bezpečnú vodu. Ide v podstate o vodu destilovanú. Preto takéto riešenie označujú za pozitívne a to hlavne v krajinách ako India, či Afrika, kde je problém s pitnou vodou obrovský. Iní tvrdia, že je po prečistení splaškov potrebné vodu poriadne otestovať a pridať do nej niektoré mineráli, či soli.

Nadácia Billa a Melindy Gatesových

Charitatívna organizácia miliardárov podporuje množstvo projektov. Poskytujú napríklad financie na univerzitné štipendiá pre študentov z národnostných, či náboženských menšín. Podporujú prevenciu AIDS a boj s inými nebezpečnými chorobami. A to hlavne v krajinách tretieho sveta. Prostredníctvom nadácie je v súčasnosti sponzorovaných viac ako 90 percent projektu na boj s detskou obrnou. V roku 2005 darovali 750 000 000 dolárov medzinárodnému Fondu pre vakcíny. Tá sa zaoberá liečením chorôb ako čierny kašeľ, osýpky, žltá mŕtvica, alebo detská obrna.