Omni Processor premení splašky na pitnú vodu

Miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Corporation, Bill Gates, prostredníctvom svojej nadácie finančne podporuje vznik naozaj netradičného vynálezu. Ide o prístroj, ktorý dokáže vyrobiť pitnú vodu. A to celkom netradičným spôsobom, zo splaškov a výkalov.

gates

Myšlienka vznikla niekoľko rokov dozadu.Prostredníctvom Nadácie Billa a Melindy Gatesových bola vyhlásená súťaž o vynájdenie moderného a netradičného záchoda.
Prečo práve záchod?Bill Gates uviedol, že ho k tomu inšpirovala zlá situácia v Indii.
Stovky miliónov ľudí tu nevlastní toaletu. Ak už sa aj nejaká nájde, ide skôr o záchod na štýl latríny, teda suchého záchoda. Všetok odpad potom putuje do pôdy a tým do podzemných vôd. Znečistené sú teda studne a iné zdroje pitnej vody.

Omni Processorje názov víťazného prístroja. Jeho autorom sa stal Američan Peter Janicki. Splaškovú vodu dokáže prečistiť a tým sa stane pitnou. Vedľajšou funkciou je, výroba elektrickej energie.
Splašková voda a výkaly najprv prejdú procesom sušenia. Stane sa z nich úplne pevný materiál. Nasleduje spaľovanie. Pri ňom sa používa teplota cez tisíc stupňov celzia. Vďaka takto vysokej teplote, z výkalov nevychádza žiaden zápach. Vedľajším produktom spaľovania, je teplo. To ohrieva vzniknutú paru. Para slúži na chod prístroja, ale aj na výrobu samotnej pitnej vody. Po tom ako sa ochladí a prejde čističkou, je pripravená na požívanie.

neskutečnost

Názory odborníkov sa od seba líšia. Niektorí tvrdia, že takýmto spôsobom môžeme naozaj získať čistá a bezpečnú vodu. Ide v podstate o vodu destilovanú. Preto takéto riešenie označujú za pozitívne a to hlavne v krajinách ako India, či Afrika, kde je problém s pitnou vodou obrovský. Iní tvrdia, že je po prečistení splaškov potrebné vodu poriadne otestovať a pridať do nej niektoré mineráli, či soli.

Nadácia Billa a Melindy Gatesových

Charitatívna organizácia miliardárov podporuje množstvo projektov. Poskytujú napríklad financie na univerzitné štipendiá pre študentov z národnostných, či náboženských menšín. Podporujú prevenciu AIDS a boj s inými nebezpečnými chorobami. A to hlavne v krajinách tretieho sveta. Prostredníctvom nadácie je v súčasnosti sponzorovaných viac ako 90 percent projektu na boj s detskou obrnou. V roku 2005 darovali 750 000 000 dolárov medzinárodnému Fondu pre vakcíny. Tá sa zaoberá liečením chorôb ako čierny kašeľ, osýpky, žltá mŕtvica, alebo detská obrna.

You May Also Like

More From Author